22 400 07 07, 538 414 106

   kontakt@respicareclinic.pl

Pracownia Snu Polisomnografia bezdech

Diagnostyka i Leczenie Zaburzeń Oddychania podczas snu

Bez skierowania

Jeśli jesteś zmęczony i senny w ciągu dnia, łatwo zasypiasz w pracy lub podczas jazdy samochodem. Twoi bliscy narzekają na Twoje chrapanie. Nie chcesz czekać w długiej kolejce na badanie – zgłoś się do RespiCare.

Problem bezdechu sennego to nie tylko chrapanie. Badania kliniczne stwierdzają, że bezdech podczas snu może być przyczyną wielu schorzeń, jak: niedokrwienna choroba serca, nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płucne, cukrzyca, zawał, udar mózgu.

RespiCare oferuje pełny zakres diagnostyki i terapii w warunkach domowych bez konieczności uciążliwych i długotrwałych badań związanych z pobytem w szpitalu.

Ulotka dla pacjenta

Film – diagnostyka bezdechu sennego w naszym Centrum Medycznym – jak to robimy?

     p1   p2

Bazujemy na najnowszych aparatach do diagnostyki i terapii bezdechu sennego. W naszym centrum medycznym RespiCare posiadamy aparaty Polisomnograficzne PSG oraz aparaty poligraficzne „kardiologiczno – oddechowe” według standardów europejskich i amerykańskich towarzystw badań nad snem – firmy Embla / Natus Neurology  która jest  światowym liderem  aparatów do diagnostyki zaburzeń snu.

Badanie ma na celu rozpoznanie zaburzeń oddychania podczas snu: rodzaje bezdechów, czy są obturacyjne, centralne, czy mieszane. Pozwala na klasyfikację chorób pod względem zaawansowania schorzenia. Bada także wpływ na poziom utlenienia krwi i zburzenia rytmu serca.

Wykorzystujemy następującą aparaturę:

Pakiet 1. Diagnostyka i leczenie zaburzeń oddychania podczas snu zawiera:

 • badanie polisomnograficzne Embletta MPR PG z opisem i konsultacją lekarza specjalisty
 • próbę terapeutyczną z aparatem Auto CPAP i maską
 • wydanie wniosku na refundację NFZ na zakup sprzętu

Koszt pakietu 450 zł

3N8A6222

Umożliwiające wielokanałową rejestrację i analizę parametrów takich jak:

 1. przepływ powietrza przez nos i chrapanie za pomocą kaniuli nosowej,
 2. przepływ powietrza przez nos i usta za pomocą termistora,
 3. ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha metodą indukcyjną,
 4. poziom saturacji SpO2, fala pleth i częstości rytmu serca HR,
 5. położenia ciała,
 6. aktywność  ruchowa pacjenta podczas badania,
 7. EKG oraz analiza HRV,
 8. zespół niespokojnych nóg LM

Badania te można wykonać zarówno w warunkach klinicznych jak i domowych, pod nieobecność personelu. Aparat embletta MPR PG umożliwia analizę:

MPR

 • bezdechów AHI (OA, CA, MA),
 • desaturacji SpO2,
 • korelacji indeksu AHI z indeksem desaturacji,
 • zmienności HR w czasie snu,
 • mikro przebudzeń,
 • analizę chrapania,
 • zależności bezdechu od pozycji ciała,
 • obliczenia indeksów AHI, AI, HI, RDI i FL (wzmożenia oporności górnych dróg oddechowych).

Badanie wykonywane w warunkach domowych jest bardziej wiarygodne, niż to wykonane w warunkach szpitalnych. Duża część pacjentów ma problemy z zasypianiem w obcym miejscu, co daje fałszywy wynik analizy snu.

Pakiet 2. Badania polisomnograficzne PSG Embletta MPR PG ST+

Wykorzystujemy aparat Embletta MPR PG ST+ wraz z oprogramowaniem REMLOGIC, umożliwiające rejestrację danych fizjologicznych (tj.: 6 kanałów EEG, 2 kanały EOG, 3 kanały EMG pod brodę) pozwalających oceniać strukturę snu i jakość snu (fazy snu REM, NREM (I, II, III), wybudzenia), mikro przebudzenia oraz rejestrację parametrów kardiologicznych i oddechowych, jak w badaniach poligraficznych: przepływ powietrza, chrapanie, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, SpO2, częstość rytmu serca HR, położenie ciała, aktywność ruchową, EKG, aktywności nóg przy zespole niespokojnych nóg itd.

Badanie może być przeprowadzone pod nadzorem personelu medycznego albo w warunkach domowych. Aparat Embletta MPR PG ST+ umożliwia rejestrację ponad 65 kanałów i parametrów fizjologicznych co daje nam system do pełnej polisomnografii.

Koszt badania z opisem i konsultacją lekarską 1 000 zł

3N8A6251

Przygotowanie do badania polisomnograficznego

 1. Badanie może być jednoznacznie zinterpretowane, jeśli pacjent śpi przynajmniej 6 godzin w trakcie rejestracji.
  W celu wyeliminowania czynników wpływających na jakość i długość snu, najlepiej jest badanie wykonać          w warunkach domowych. W zależności od rodzaju badania pacjent otrzymuje instruktaż założenia aparatu      w domu lub w przypadku badania polisomnograficznego technik lub pielęgniarka przyjeżdżają do pacjenta      w celu założenia aparatury.
 2. W ciągu dnia przed badaniem nocnym unikaj odpoczynku i drzemki, tak abyś wieczorem był zmęczony (nawet bardziej niż zwykle) i łatwo usnął.
 3. Zjedz kolację i dokonaj wieczornej toalety przed podłączeniem urządzenia. Staraj się nie pić zbyt dużo płynów, aby ograniczyć wstawanie do łazienki w nocy.
 4. Weź leki, które zażywasz codziennie wieczorem. Jeśli stosujesz leki nasenne lub uspokajające, zapytaj lekarza, czy i kiedy je przyjąć.
 5. Nie pij alkoholu w dniu badania.
 6. Rano po przebudzeniu delikatnie zdejmij pasy, elektrody i kaniulę nosową podłączone na czas rejestracji             i  zapakuj do oryginalnej torby na sprzęt. Zwróć zapakowany rejestrator do Centrum Medycznego. Zarejestrowane dane zostaną przeanalizowane przez lekarza specjalistę w dziedzinie diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu w terminie 7 dni.
 7. Umów się na wizytę w celu omówienia wyników i otrzymania dalszych zaleceń lekarza.