Polisomnografia
Diagnostyka i Leczenie Zaburzeń Oddychania podczas snu
Bez skierowania
Jeśli jesteś zmęczony i senny w ciągu dnia, łatwo zasypiasz w pracy lub podczas jazdy samochodem. Twoi bliscy narzekają na Twoje chrapanie. Nie chcesz czekać w długiej kolejce na badanie – zgłoś się do RespiCare.
RespiCare oferuje pełny zakres diagnostyki i terapii w warunkach domowych bez konieczności uciążliwych i długotrwałych badań związanych z pobytem w szpitalu.
Film – diagnostyka bezdechu sennego w naszym Centrum Medycznym – jak to robimy?
Bazujemy na najnowszych aparatach do diagnostyki i terapii bezdechu sennego. W naszym Centrum Medycznym RespiCare posiadamy aparaty polisomnograficzne PSG oraz aparaty poligraficzne „kardiologiczno oddechowe” według standardów europejskich ERS i amerykańskich towarzystw badań nad snem AASM – firmy Embla/Natus, która jest światowym liderem aparatów do diagnostyki zaburzeń snu.
Pakiet 1. Diagnostyka i leczenie zaburzeń oddychania podczas snu zawiera:
- badanie polisomnograficzne Embletta MPR PG z opisem i konsultacją lekarza specjalisty
- próbę terapeutyczną z aparatem Auto CPAP i maską
- wydanie wniosku na refundację NFZ na zakup sprzętu
Koszt pakietu 500 zł
Umożliwiające wielokanałową rejestrację i analizę parametrów takich jak:
- przepływ powietrza przez nos i chrapanie za pomocą kaniuli nosowej,
- przepływ powietrza przez nos i usta za pomocą termistora,
- ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha metodą indukcyjną,
- poziom saturacji SpO2, fala pleth i częstości rytmu serca HR,
- położenia ciała,
- aktywność ruchowa pacjenta podczas badania,
- EKG oraz analiza HRV,
- zespół niespokojnych nóg LM
Badania te można wykonać zarówno w warunkach klinicznych jak i domowych, pod nieobecność personelu. Aparat embletta MPR PG, umożliwia analizę bezdechu AHI (OA, CA, MA), desaturację SpO2, korelację indeksu AHI z indeksem desaturacji, zmienności HR w czasie snu, mikro przebudzeń, analizę chrapania, zależności bezdechu od pozycji ciała oraz obliczenia indeksów AHI, AI, HI, RDI i FL (wzmożenia oporności górnych dróg oddechowych). Badanie wykonywane w warunkach domowych jest bardziej wiarygodne, niż to wykonane w warunkach szpitalnych. Duża część pacjentów ma problemy z zasypianiem w obcym miejscu, co daje fałszywy wynik analizy snu.
Pakiet 2. Badania polisomnograficzne PSG Embletta MPR PG ST+
Wykorzystujemy aparat Embletta MPR PG ST+ wraz z oprogramowaniem REMLOGIC, umożliwiające rejestrację danych fizjologicznych (tj.: 6 kanałów EEG, 2 kanały EOG, 3 kanały EMG pod brodę) pozwalających oceniać strukturę snu i jakość snu (fazy snu REM, NREM (I, II, III), wybudzenia), mikro przebudzenia oraz rejestrację parametrów kardiologicznych i oddechowych jak w badaniach poligraficznych: przepływ powietrza, chrapanie, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, SpO2, częstość rytmu serca HR, położenie ciała, aktywność ruchową, EKG, aktywności nóg przy zespole niespokojnych nóg itd.
Badanie może być przeprowadzone pod nadzorem personelu medycznego albo w warunkach domowych. Aparat Embletta MPR PG ST+ umożliwia rejestrację ponad 65 kanałów i parametrów fizjologicznych co daje nam system do pełnej polisomnografii.
Koszt badania z opisem i konsultacją lekarską 1 000 zł
Przygotowanie do badania polisomnograficznego
- Badanie może być jednoznacznie zinterpretowane, jeśli pacjent śpi przynajmniej 6 godzin w trakcie rejestracji.
W celu wyeliminowania czynników wpływających na jakość i długość snu, najlepiej jest badanie wykonać w warunkach domowych. W zależności od rodzaju badania pacjent otrzymuje instruktaż założenia aparatu w domu lub w przypadku badania polisomnograficznego technik lub pielęgniarka przyjeżdżają do pacjenta w celu założenia aparatury. - W ciągu dnia przed badaniem nocnym unikaj odpoczynku i drzemki, tak abyś wieczorem był zmęczony (nawet bardziej niż zwykle) i łatwo usnął.
- Zjedz kolację i dokonaj wieczornej toalety przed podłączeniem urządzenia. Staraj się nie pić zbyt dużo płynów, aby ograniczyć wstawanie do łazienki w nocy.
- Weź leki, które zażywasz codziennie wieczorem. Jeśli stosujesz leki nasenne lub uspokajające, zapytaj lekarza, czy i kiedy je przyjąć.
- Nie pij alkoholu w dniu badania.
- Rano po przebudzeniu delikatnie zdejmij pasy, elektrody i kaniulę nosową podłączone na czas rejestracji i zapakuj do oryginalnej torby sprzętu. Zwróć zapakowany rejestrator do Centrum Medycznego. Zarejestrowane dane zostaną przeanalizowane przez lekarza specjalistę w dziedzinie diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu w terminie 7 dni.
- Umów się na wizytę w celu omówienia wyników i otrzymania dalszych zaleceń lekarza.